Eğer krediniz varsa yandınız, hemen ödemeniz gerekiyor

Kredi faizlerinin artması bir yana kullanımı da iyiden iyiye zorlaştırılıyor. Öyle ki artık karttan nakit avansı bile en fazla 3 taksitle çekebiliyoruz. Kredi borcu genel olarak yaygın bir alışkanlık denilebilir. Fakat bu alışkanlık son kararların ardından zararlı bir alışkanlığa dönüştü.

Bilindiği üzere Türkiye’de faizler genel anlamda düşüktü. Bu da insanların paraya ulaşmasını kolaylaştırdığı gibi kredi kullanımını da arttırdı.

Öyle ki bir ara senelik 100.000 TL kredi çektiğinizde geri ödediğiniz toplam tutar 110.000 TL seviyelerindeydi. Fakat bu çok eskide kaldı.

Son 1 yıldır faizler hızlı bir şekilde arttı. Özellikle Mehmet Şimşek’in Maliye’nin başına geçmesiyle birlikte faizler adeta uçuşa geçti.

Hali hazırda ülkemizdeki politika faizi yüzde 50’ye dayanmış durumda. Yani yıllık 100.000 TL’lik bir kredi çektiğinizde geri ödeyeceğiniz tutar 160.000 TL’yi buluyor.

Yani sadece 1 sene gibi kısa bir süre için tam 60.000 TL faiz ödemek zorunda kalıyorsunuz. Elbette bu yorucu ve üzücü bir durum.

Eğer son dönemde kredi çektiyseniz mutlaka toplam ödeyeceğiniz tutarı kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü bankaların size özel düşük faizle tahsis ettiklerini söyledikleri krediler, hiç de düşük faizlerle karşımıza çıkmıyor.

Pek çok kredi kullanan genel olarak ödeyeceği toplam tutarı hesaba katmadan aylık ödeme dilimlerine göre kredilerini şekillendiriyor.

Fakat totale baktığınızda çektiğiniz kredinin geri ödemesi ciddi bir faiz yükünü de beraberinde getiriyor.

Peki çok finans uzmanı durumu olanların kredilerini kapatarak farklı yöntemlerle ihtiyaçlarını gidermeleri gerektiğini söylüyor.

Çünkü kredi taksitleri, artan enflasyonla birlikte içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Çünkü bu yıl içerisinde maaşlara ikinci bir zam gelmeyecek.

İkinci bir zammın gelmeyecek olması önümüzdeki süreçte diğer ihtiyaç kalemlerinin artmasıyla sizi zor durumda bırakabilir. Buna dikkat etmek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir